29 stycznia 2022 w GOK w Łukowej nastąpi podsumowanie II Wojewódzkiej Akcji na Facebooku „Lubelszczyzna dunajuje”, która rozszerzona została w tym roku także o konkurs gwarowy na wyjaśnienie znaczeń słów gwarowych zawartych w dunajach oraz konkurs dla KGW na upieczenie ciastek dunajniczków. Konkurs kulinarny zakończył się 6 stycznia, a zwycięski zespół KGW z Lipin, na zaproszenie Pani Europoseł Beaty Mazurek, pojedzie do Brukseli.

W konkursie dla solistów i grup śpiewaczych na zaśpiewanie dunaja lub kolędy apokryficznej wzięło udział 81 wykonawców. Akcja, tak jak w ubiegłym roku, służyła promocji pierwszego w województwie lubelskim zwyczaju z Łukowej, który został wpisany na Krajową Listę UNESCO i była zachętą do kultywowania unikatowych świeckich polskich tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych.

Pani Dyrektor GOK w Łukowej Wiesława Kubów uzyskała patronat honorowy nad II Akcją Pana Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Panią Europoseł Beatę Mazurek.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie” i Pszczelarz Kozacki. Wśród fundatorów nagród oprócz GOK znaleźli się: Nadleśnictwo Józefów, Winiarnia Gronowscy, Stacja Paliw „Petrol”.

Zwycięzcy konkursu i uczestnicy otrzymają nagrody i podziękowania 29 stycznia br. w GOK w Łukowej i zaprezentują się podczas programu „Zima z TVP Lublin”  od godz. 10.15 podczas 5 wejść telewizyjnych

Dunajowanie łukowskie najpiękniej zaprezentował w 1980 roku bezpośrednio przed występem "Zespołu Dunajników z Łukowej" pan Stanisław Ciepla. Zapis   tego materiału dokumentalnego z 1980 roku z Festiwalu w Kazimierzu przekazany został Pani Dyrektor GOK przez POLSKIE RADIO Radiowe Centrum Kultury Ludowej.