26 grudnia 2021 – Kolęda lub święto św. Szczepana, jak mówią niektórzy, dzień łukowskich dunajników. Zimno -15. Nie przeszkadzało to jednak w wypełnieniu powinności dunajniczych, czyli w zaśpiewaniu pod oknami kolęd życzeniowych przynoszących szczęście, a będących niezawodnym od lat sposobem na gwarantowane, rychłe zamążpójście.

W tym roku przez pandemię przejechali dunajnicy na saniach przez Łukową, śpiewając dziewczętom gromko na szczęście, na zdrowie, na nadzieję, na dobry Nowy Rok. Zatrzymywali się przy wielu domach, żeby zaśpiewać konkretnej pannie. „Kobyłka” wtedy radośnie rżała, więc worek nie pozostał pusty. Ojcowie dumni, że o ich córkach nie zapomniano. Zapłatejki nie poskąpili, oj nie poskąpili.

A, że w Łukowej panny się szybko wydadzą to pewne.

Dunajowanie trwa nadal aż do 23 stycznia 2022 roku. Tak jak w ubiegłym roku Akcja odbywa się na Facebooku. Oprócz dunajów zachęcamy do prezentacji innych kolęd życzeniowych lub ludowych, które mogą zaśpiewać też dziewczęta, czy zespoły śpiewacze. Krótki filmik należy przesłać na adres: lTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Decyduje liczba polubień.

Dla zwycięzców cenne nagrody, natomiast dla wszystkich uczestników Akcji Super Potańcówka 30 stycznia 2022 roku.

Szczegóły na Facebooku: Lubelszczyzna dunajuje lub Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej

Akcja „Lubelszczyzna dunajuje” objęta jest Patronatami Honorowymi: Marszałka Województwa Lubelskiego i Pani Europoseł Beaty Mazurek

Partnerami wydarzenia są : Pszczelarz Kozacki i Województwo Lubelskie

Inne zdjęcia w galerii..