12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej. Ma ono przypominać o patriotyzmie ludzi wsi, którzy pomagali oddziałom partyzanckim, walczyli w nich, zaopatrywali w żywność walczące oddziały i mieszkańców miast, a także wspomagali żołnierzy niezłomnych.

Data tego święta nawiązuje do dnia 12 lipca 1943 r., gdy niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Tegoroczne Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się w Gminie Łukowa. Modliliśmy się za bestialsko pomordowanych mieszkańców Szarajówki, podczas Mszy św., w kościele parafialnym w Chmielku. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński. Okolicznościową akademię przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom z Chmielka.



Po Eucharystii obok maleńkiego cmentarza, u stóp pomnika w Szarajówce odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień oraz złożone zostały kwiaty, zapalone znicze... Ponad dwudziestoma trzema krzyżami, upamiętniającymi rodziny spalonych mieszkańców Szarajówki, które udekorowane zostały wieńcami przez pracowników GOK, przejmująco wzniosła się melodia „Cisza” wykonana przez trębacza Orkiestry Wojskowej z Lublina.

Na pomniku pojawiła się nowa tablica oraz godło.

 

Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Starosta Biłgorajski oraz Wójt Gminy Łukowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

List P. Poseł Beata Mazurek

List Prezesa Rady Ministrów

List Wiceprezesa Rady Ministrów 1

List Wiceprezesa Rady Ministrów 2

Wspomnienia Władysława Wierzbowskiego

Wystąpienie majora Bogdana Walasa

List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.