Tegoroczne uroczystości patriotyczno – religijne 77. rocznicy bitwy pod Osuchami miały już tradycyjny charakter. Rozpoczęły się wyjątkowo od odczytania na cmentarzu nazwisk Bohaterów spoczywających na tej wojskowej nekropolii. Dzieci w czasie Apelu Poległych zapaliły znicze, które dzięki pracownikom GOK pojawiły się na 250 grobach żołnierzy AK i BCh w Osuchach. O godzinie 10:30 rozpoczęła się Msza św. polowa, której przewodniczył ksiądz profesor Czesław Galek. Koncelebrowali: ks. kanonik Waldemar Kostrubiec i ks. Paweł Bartoszewski. Patriotyczną homilię wygłosił ks. Rudolf Karaś.

Po Mszy św. głos zabrali przybyli goście. Następnie wręczone zostały nagrody finalistom XXII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, po czym na cmentarzu oddano hołd poległym salwą honorową i złożone zostały wieńce.

Przy scenie wystąpiła z krótkim pięknym koncertem orkiestra wojskowa z Lublina.

Na zakończenie można było obejrzeć inscenizację historyczną zorganizowaną pod kierunkiem GRH „WIR” z Biłgoraja. Całością organizacji zajęła się pani dyrektor z pracownikami GOK i Biblioteki w Łukowej.

Wydane zostały przez dom kultury okolicznościowe publikacje:

„Zeszyt Osuchowski”

„Goniec Łukowej”

„Droga Krzyżowa Ludności Zamojszczyzny”

Przy drogach wojewódzkich pojawiły się tablice pamiątkowe ze wskazaniem na cmentarz osuchowski i słowami Prymasa: „Kochaj Ojczyznę więcej niż własne serce”

Zapraszamy do galerii zdjęć...

List Szefa Urzędu DS Kombatantów i Osób Represjonowanych

List z Parlamentu Europejskiego