Informacja z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie dotycząca składania wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych dla rodzin w których wnioskodawca bądź członek rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy

o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W przypadku wskazania przez wnioskodawcę okoliczności, iż on sam lub członek jego rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku „Oświadczenie dla potrzeb ustalenia ustawodawstwa właściwego do wypłaty świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego” oraz niżej wskazaną dokumentację:

1. umowę o pracę z pracodawcą zagranicznym lub inny dokument urzędowy potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami Polski,

2. dokumentację potwierdzającą status zawodowy członka rodziny pozostającego w Polsce, np. zaświadczenie pracodawcy, zaświadczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające zakres ubezpieczenia, bądź oświadczenie w powyższym przedmiocie,

3. zaświadczenie A1 wystawione przez ZUS lub równorzędną instytucję zagraniczną, informujące o podleganiu pod dane ustawodawstwo w zakresie zabezpieczenia społecznego w przypadku pracownika delegowanego oraz w sytuacji osoby prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce i oddelegowującą się do pracy poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

4. decyzję instytucji zagranicznej ustalająca prawo do świadczeń rodzinnych

(przyznającą lub odmowną) – o ile taka decyzja została wydana,

5. zaświadczenie pracodawcy/instytucji podatkowej o uzyskanych dochodach

zagranicznych.