5 listopada 2020 r. zwyczaj Dunajowania Łukowskiego wpisany został na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest to pierwszy taki wpis z terenu Województwa Lubelskiego.

W związku z tak ogromnym wyróżnieniem na mapie kulturowej Polski, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej ogłosił świąteczny konkurs plastyczny, którego głównym celem była promocja tej jedynej polskiej tradycji.

Wpłynęły 23 prace plastyczne, przygotowane w dowolnym formacie i dowolną techniką przez 24 uczestników konkursu tj. uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu Gminy Łukowa.

Komisja Konkursowa oceniała u przedszkolaków i uczniów klas O – III plastyczne ukazanie dunajników i przyjmujących ich domowników w świątecznej scenerii, wewnątrz lub na zewnątrz domów.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasłużyły: Patrycja Pękala oraz Amelka i Milenka Jurkiewicz z kl. O

W kategoriach IV – VI i VII - VIII preferowane było ujęcie zwyczaju dunajowania jako bardzo starego obrzędu z wykorzystaniem skanów dawnych zimowych zdjęć Łukowej z jej zabudową, wkomponowanych w całość pracy plastycznej.

Punktowana było: oryginalność ujęcia, dbałość o wiarygodność przedstawienia zwyczaju, plastycznie ujęcie oraz estetyka.

W kategorii klas IV – VI przyznano nagrodę główną, którą otrzymał Szymon Stelmach z kl. IV, II miejsca ex aequo zdobyły Julia Furgała i Martyna Pikuta oraz wyróżnienie - Izabela Bździuch.

W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie otrzymali: Mateusz Gaca i Nikola Pękala.

Wręczenie nagród odbędzie się 17 stycznia br. w kościele parafialnym w Łukowej po Mszy św. o godzinie 12:00.

Zwycięzca konkursu nagrodzony zostanie nartami zjazdowymi.