Galeria zdjęć..

12 czerwca 2023, w Domu Pamięci w Osuchach, 55 uczestników ze szkół powiatu biłgorajskiego, będzie rozwiązywało test historyczny.

 Ten historyczny konkurs, organizowany przez GOK w Łukowej, od 1999 roku, cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Test wiedzy wykracza poza materiał podręcznikowy z historii, a kolejne edycje pozwalają na uszczegółowienie zagadnień obowiązujących, co wpływa na dość wysoki poziom konkursu.

        Niesłabnąca pasja uczniów i nauczycieli w pogłębianiu wiedzy o największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami i innych walkach Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego rozegranych z Niemcami na naszym terenie, daje gwarancję, że młode pokolenie zachowa swoją narodową tożsamość.

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody podczas Ogólnopolskich Obchodów 79. Bitwy pod Osuchami 25 czerwca 2023 roku.

19 maja 2023 r. na Zamku w Sandomierzu odbyła się uroczysta Konferencja z okazji 20. lecia Konwencji UNESCO, na którą zostali zaproszeni „Młodzi Dunajnicy” z Panią Dyrektor GOK w Łukowej. Chłopcy: Bartłomiej Słoma, Jan Wróbel, Szymon Bosak i Szymon Stelmach zaprezentowali 2 dunaje łukowskie a Pani Wiesława Kubów przedstawiła zgromadzonym prastary zwyczaj kolędowania życzącego w Łukowej i okolicach, który został wpisany w 2020 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W konferencji wzięli udział depozytariusze kultury ludowej „chronionej” przez Pana Ministra Kultury z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Zdjęcia w galerii...

59 osób, głównie kobiety i dzieci, 80 lat temu, 18 maja 1943 roku, zginęło śmiercią męczeńską, z rąk niemieckich okupantów i ukraińskich kolaborantów w Szarajówce.

19 maja 2023 roku mali dunajnicy z Panią Dyrektor GOK w Łukowej będą prezentować, podczas Jubileuszu Konwencji UNESCO ,na Zamku w Sandomierzu, pradawny zwyczaj łukowski reprezentując województwo lubelskie. Dunajowanie w Łukowej i okolicach zostało wpisane na Krajową listę UNESCO w 2020 roku i jest ono jak do tej pory jedynym zwyczajem z naszego regionu na tej prestiżowej liście. Podczas uroczystej Galii  4 chłopców z Łukowej i Podsosniny w strojach ludowych zaprezentuje dwa dunaje na Zamku w Sandomierzu, natomiast pani Wiesława Kubów będzie omawiała na czym ta  unikatowa tradycja polega  i jakie ma znaczenie dla ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Eliminacje gminne 42. Małego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 8 maja w GOK Łukowa.  Przystąpiło do nich 18 recytatorów. Komisja konkursowa wyróżniła recytatorki:  Aleksandrę Momot z kl I SP w Łukowej, Hannę Bielańską  z kl. III SP w Chmielku,  i Karolinę Dąbrowską z kl. IV SP w Chmielku

Najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej po raz drugi otrzymała Łukowa, tym razem Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy GOK w Łukowej

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2023 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.